Titul MMČR pro RPD, Dino&Co vítězí v Epilogu

GT3 2013

Závěrečný podnik české okruhové sezóny přinesl další pokračování souboje červených Ferrari 458 GT3 připravovaných Scuderií Praha Menx pro RPD Racing a Dino&Co. V prvních dvou hodinách závodu počítaných do českého šampionátu se z první příčky a titulu radovali Lubomír Jakubík s Michaelem Vorbou, v cíli šestihodinovky byli jako první Patrik Tkáč, Andy Studenič, Tomáš Kukučka a Peter Vančo. Do dvouhodinovky zasáhnul ještě vůz Ferrari 458 Challenge s Josefem Jakubíkem a Jiřím Pisaříkem.

Šestihodinový Epilog na Automotodromu Brno už tradičně dělá tečku za okruhovou sezónou v České Republice, o slovenském titulu a Eset cupu se rozhodne až za dva týdny na Slovakiaringu. Ferrari 458 GT3 se startovními čísly 44 a 139 jezdími pod licencemi RPD racing a Dino&Co spolu po celý rok sváděly urputné souboje s mnoha těsnými dojezdy, v Brně se mělo rozhodnou šampionovi mezinárodního českého mistrovství. Podle očekávání začal souboj už v kvalifikaci, kde se Vorba se Studeničem přebíjeli v nejlepších časech, jako jediní se dostali pod hranici 1:59. Z pole position se nakonec radoval slovenský jezdec.

Závod rozjížděli Patrik Tkáč s Lubomírem Jakubíkem, a lépe si vedl druhý jmenovaný, který držel třetí příčku se zhruba desetisekundovým náskokem na svého pronásledovatele. Horké chvíle na startu zažil debutant za volantem Ferrari Jiří Pisařík, který rozdal a schytal rány, s minimálním poškozením dokázal pokračovat velmi rychlým tempem a posunout se na šesté místo. Odstup mezi Jakubíkem a Tkáčem lehce kolísal podle předjíždění pomalejších vozů o kolo, v průměru se držel stále kolem již zmíněných deseti sekund.

Krátce před hodinou proběhly první zastávky, v duchu džentlmenské dohody mezi oběma posádkami dodržované po celou sezonu, jako první zastavil lépe postavený vůz. Lubomíra Jakubíka vystřídal Michael Vorba, chvíli nato došlo ke střídání i mezi Patrikem Tkáčem a Andy Studeničem. Oba zkušení jezdci ihned dokazovali své kvality a zahájili posun z původně třetího a čtvrtého místa. Rozhodující pro český šampionát byla hranice dvou hodin, Vorba se dokázal dostat na první příčku, Studenič byl třetí. To rozlousklo také tajenku mezinárodního českého mistrovství, které vyhráli Vorba s Jakubíkem. Na pěkném šestém místě, jako nejlepší z cupových vozů, dojeli dvouhodinovku Pisařík s Josefem Jakubíkem.

Ani rozhodnutí o českém šampionovi nijak neuklidnilo přetrvávající boj na trati, byť už šlo “jenon” o vítězství v Epilogu. Dvojice červených Ferrari se neustále více a více vzdalovala soupeřům, k čemuž napomohly i rychlé zastávky v boxech, zatímco se v interním souboji vozů připravených Scuderií Praha Menx bojovalo o každou sekundu. Vorbu vystřídal Jan Šťovíček, zatímco po Studeničovi usedl za volant Tomáš Kukučka. A byl to slovenský jezdec, který byl v polovině závodu na prvním místě, ovšem jen s minimálním náskokem na českého pronásledovatele. Oba jezdci odjeli své stinty bez chyb a při třetích zastávkách v boxech do kokpitu 44 nastoupil Robert Pergl, ve 139 byla řada na Petru Vančovi. Zkušený český jezdec s ostruhami ze závodů Le Mans odjel hodně rychlý stint v jehož průběhu vrátil vůz RPD do vedení. Nicméně dvě hodiny před koncem závodu byly odstupy stále hodně těsné a situace se mohla rychle změnit. Za RPD měl závod dojíždět Vorba, když Pergl předtím maximálně natáhnul svůj stint a na českého jezdce tak měl čekat jeden stint a pak krátké dotankování těsně před koncem. Dino&Co zvolilo taktiku hodinových stintů, po Vančovi se do vozu vrátil Kukučka a necelou hodinu před koncem ho vystřídal Studenič. Ten už s Vorbou svedl mnoho těsných soubojů až pod vlajku, nejtěsnější na Slovakiaringu, kde je dělily dvě desetiny sekundy. Tentokráte se ale bohužel žádný fotofiniš nekonal, protože necelou hodinu před koncem postihly 44 technické problémy a vůz už zůstal v boxech.

Lubomír Jakubík: “I přes smutný konec Epilogu převažují pocity radosti, protože se nám s Michaelem podařilo vyhrát závod českého mistrovství a tím i titul. Byl to ale těžký závod, asi vůbec nejtěžší za celou sezonu, kromě tlaku na výsledek tady bylo i hodně dalších soupeřů. Navíc jsem měl menší zdravotní problémy se zánětem v kloubu, ve voze to naštěstí moc nevadilo, nejhorší byla zastávka u střídání. V průběhu mého stintu jsem se snažil držet náskok na Patrika a zároveň příliš neztratit na soupeře před námi a Michael pak dokonal zbytek. Souboj s Dino&Co byl po celou sezónu hodně těsný, ale férový a ještě nekončí, stále je před námi poslední závod ESET Cupu a slovenského mistrovství.”

Michael Vorba: “Mám obrovskou radost, že se nám podařilo vyhrát titul a velký dík patří Lubomírovi, jednak za skvělé výkony a také za to, že mi dal šanci s ním jezdit. Byl to asi můj nejagresivnější stint v životě, věděl, jsem, že musíme být po dvou hodinách být první a jel jsem na samé hraně od začátku až do chvíle, kdy jsem se dostal na první místo. Jen je škoda, že jsme nepřidali triumf i v Epilogu, měli jsme ho dobře rozjetý, bohužel technika byla proti.”

Jan Štovíček: “Byl to můj první závod s Ferrari 458 GT3 a celý víkend jsem se učil, protože každý vůz GT3 je trochu jiný. Snažil jsem se jet hlavně bez chyb a průběžně zrychlovat, což se mi podařilo, svoje nejrychlejší kolo jsem zajel v samotném závodě. Byli jsme blízko vítězství, ale tak to už v motorsportu chodí.”

Robert Pergl: “Na jednu stranu jsem smutný, že jsme neviděli cíl, závod byl dobře rozjetý, na druhou stranu mě těší, že se mi podařilo odjet hodně dobrý stint. Oproti Challengi je to přeci jen změna a zvykal jsem si jen v trénincích před závodem. Chtěl jsem se dostat i pod 2:02:0, těsně se mi to nepodařilo. Snad jediným problémem bylo nefungující pití, špatně jsme při zastávce docvakli konektor a na konci jsem toho už měl opravdu plné zuby.”

Patrik Tkáč: “Opět to byl těsný souboj s RPD s odlišnými konci. Dvouhodinovka dopadla lépe pro ně, takže zasloužená gratulace Lubomírovi s Michaelem, v Epilogu jsme vyhráli my. Čekali jsme, že i šestihodinovka těsná, škoda, že museli odstoupit, byl by to boj do konce. Mrzí mě zaváhání na startu závodu, jinak jsem byl s mým stintem vcelku spokojený. Dá se říci, že v Brně to skončilo RPD vs Dino&Co 1:1. Náš souboj ještě letos nekončí, za dva týdny pokračujeme na Slovakiaringu.”

Andy Studenič: “Dramatická kvalifikace, dramatický závod. V kvalifikaci to bylo moje nejrychlejší kolo v Brně v životě. V závodě jsme bojovali od začátku do konce, ve dvou hodinách to nestačilo, v Epilogu však slavíme vítězství. Samozřejmě by bylo lepší, kdybychom o něm rozhodli přímo na trati, po celý víkend jsme se s Michaelem hecovali a myslím, že vzájemný souboj nás oba hodně motivuje. Ahodně těsné to bude i na Slovakiaringu.”

Tomáš Kukučka: “Bylo to poprvé, kdy jsem jel s 458 GT3 a proti Challengi je to obrovský rozdíl. Snad jsem si zvyknul rychle a nejrychlejší čas 2:01,5 je toho důkazem. Oba stinty jsem jel co nejrychleji, možná jsem byl až příliš opatrný při předjíždění pomalejších vozů, přeci jenom jsem ještě neměl úplný odhad, jak rychle se s GT3 blížím a kde všude můžu předjíždět.”

Peter Vančo: “S GT3 jsem měl krátkou zkušenost z Mostu, ale Brno je jiný typ tratě a snažil jsem se jet hlavně bez chyb a týmu to nepokazit. Osobní cíl jsem měl dostat se pod 2:06 a to se povedlo, ale určitě mám ještě rezervy. Těší mě, že jsem přispěl k týmovému úspěchu.”

Jiří Pisařík: “Vytrvalostní závod se mi hodně líbil, je to jiná zkušenost než krátké sprinty, které jsem dosud jezdil. Vůz fungoval perfektně a i já jsem byl v pohodě, klidně bych pokračoval ještě dalších sedm hodin. Byl to příjemný zážitek, a pokud bude příležitost, určitě si ho rád v budoucnu zopakuju.”

Josef Jakubík: “V Brně a na Slovakiaringu jsem toho odjezdil nejvíc a okruhy tak dobře znám. Vytrvalostní závod je však něco jiného než sprint, tím že jedou všechny kategorie najednou, jsou mezi vozy větší rozdíly. Pocitově se mi jelo lépe v podzimní ceně, ale i s dnešním závodem jsem spokojený, Jirka jel perfektně a dosáhli jsme na nejlepší možný výsledek. A gratulace bratrovi s Michaelem k titulu.”

Ivo Horn, šéf týmu: “Z pohledu týmu nás těší vítězství v českém šampionátu i Epilogu, ale samozřejmě nás hodně mrzí, že jeden z vozů neviděl cíl závodu. Společně s Ferrari budeme řešit, aby se podobný problém už neopakoval, bez jakéhokoliv varování se poškodil věnec spojky. Všechny zastávky v boxech byly rychlé a bezproblémové, všechny vozy byly dobře nastavené a rychlé. Uznání patří všem jezdcům, kteří do závodu šli s různými zkušenostmi s danými vozy a všichni předvedli hodně dobré výkony. Teď nás čeká pečlivá příprava na čtyřhodinovku na Slovakiaringu.”